Tykocin – Bohoniki – Kruszyniany – Białystok – Supraśl – Św. Góra Grabarka

Wycieczka szkolna wielokulturowe i wieloreligijne Podlasie –  Prawosławie – Judaizm – Tatarzy – Litwini – Polacy – Rusini Esperanto. Jedyny taki szlak w Polsce!

 

1 dzień:

Przejazd do Tykocina – miasta zwanego „perłą baroku”. Jego długą i bogatą historię odzwierciedlają liczne zabytki.  Układ Urbanistyczny jest ciekawą atrakcją – przypomina charakterystyczny układ żydowskiego miasteczka. Znajduje się tu jedna z największych i najlepiej zachowanych synagog w Polsce. W dawnej Rzeczypospolitej gmina żydowska w Tykocinie była najbogatszą po krakowskiej. Spacer zabytkowymi, brukowanymi uliczkami, wzdłuż których ciągną się drewniane domki, na klimatyczny rynek główny o barokowym stylu. Dodatkowo udział w wybranej lekcji muzealnej:

Jak świętują Żydzi – opowieść o zwyczajach świątecznych w judaizmie.
Judaika – skarby tykocińskiej synagogi
Od kołyski aż po grób, czyli rzecz o żydowskich obyczajach

Przyjazd do  hotelu, obiad

Blok zajęć aktywnych na terenie hotelu  z instruktorami. Innym wariantem może być zwiedzanie terenów byłego obozu koncentracyjnego w Treblince, Wioska Bociania w Pentowie, Skansen Podlaski.

Kolacja

Tykocin

2 dzień: 

Śniadanie

Szlakiem Tatarskim.

Kruszyniany – zwiedzenie najstarszego w Polsce muzułmańskiego meczetu drewnianego z XVIII w. Jest to unikalny zabytek, gdyż w granicach Rzeczpospolitej znajdują się tylko dwa tego typu obiekty.  Drugi znajduje się w Bohonikach – tam także będziemy z wizytą.

Meczety i mizary w Bohonikach i Kruszynianach stanowią niespotykane nigdzie indziej materialne źródło do dziejów islamu i Tatarów na ziemiach polskich. Są dowodem bogactwa kulturowego i tolerancji religijnej na terenie dawnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Są też wyjątkowym świadectwem wielowiekowego funkcjonowania społeczności muzułmańskiej w państwie chrześcijańskim i zachowania jej odrębności przy jednoczesnej asymilacji.  Doskonale potwierdzają to zabytki językowe w postaci inskrypcji nagrobnych spisanych w języku polskim przy użyciu alfabetu arabskiego.

Białystok wielokulturowy  – spacer z przewodnikiem. Rozpoczniemy od założeń pałacowo-ogrodowych Branickich. Następnie katedra Wniebowzięcia NMP, rynek miejski z ratuszem, fragment Szlaku Esperanto i Wielu Kultur, prawosławny sobór Św. Mikołaja.

Obiadokolacja

Meczet w Kruszynianach Pałac Branickich w Białymstoku

3 dzień: 

Śniadanie

Przejazd do Supraśla

Muzeum ikon – przewodnik wprowadza odwiedzających w arkana sztuki pisania ikon. kolejno omawia symbolikę a na koniec oglądamy freski z XVI wieku – cudem ocalone z ruin cerkwi monasterskiej, bestialsko wysadzonej w powietrze w 1944 roku.

Prawosławny Monaster czyli prawosławny klasztor zapoczątkował dzieje Supraśla. Przez kilkaset lat osada, która tu istniała działała wyłącznie na potrzeby monasteru. Był to prężny ośrodek życia umysłowego i duchowego. Z racji ulokowania na styku kultury wschodu i zachodu stał się urzeczywistnieniem idei państwa Jagiellonów, gdzie na równych prawach żyją prawosławni, katolicy, Litwini, Polacy, Rusini. Cerkiew Zwiastowania NMP w swojej architektonicznej symbolice urzeczywistnia tą myśl – gotyckie wieże tak typowe dla kościoła łacińskiego połączono w jedność z bizantyjskimi kopułami.

 W drodze na Grabarkę przejedziemy przez tradycyjne wsie podlaskie, rzut oka na regionalna architekturę domów „otwartych okiennic”

Przyjazd na Grabarkę zwaną „Jasną Górą prawosławia”. Każdego roku w sierpniu przyjeżdżają tu tysiące pielgrzymów niosąc ze sobą krzyże wotywne, które później ustawiane są wokół wybudowanej na wzgórzu cerkwi Przemienienia Pańskiego. Na Świętej Górze znajduje się także jedyny w Polsce żeński monastyr św. Marty i Marii.

Powrót na miejsce zbiórki, zakończenie wycieczki.

Ceny
Ilość osób płatnych + opiekunowie gratis45+435+325+2
Cena: zł/os.540595699
Cena zawiera

  • 2 x nocleg
  • 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
  • transport autokarem
  • opieka pilota i miejscowych przewodników
  • składki TFG+TFP
  • podatek vat

Dodatkowo płatne

Koszty realizacji programu, bilety wstępu

Wyślij zapytanie: