Tbilisi – Gruzińska Droga Wojenna– Gori– Stepancminda – Mccheta  – Uplishciche – Signagi – Tbilisi

 

1 dzień:

Zebranie grupy na lotnisku Okęcie w Warszawie, Wylot do Gruzji – lot trwa ok. 3 godz.

 

2 dzień:

Przylot do Tbilisi, powitanie przez pilota, transport z lotniska do hotelu, odpoczynek.

Śniadanie.

Wyjazd na zwiedzanie zabytków przepięknej stolicy Gruzji. Zawitamy do największej (może pomieścić 10 tys. wiernych!) cerkwi na Kaukazie, Cminda Sameba (Sobór Świętej Trójcy, XX w.), potężnej twierdzy Narikala (VI–VIII w.), pamiętającej rządy arabskich emirów, cerkwi Anczischati (V–VI w.), Metechi (XIII w.) i Sioni (XI–XII w.), tbiliskich łaźni siarkowych w najstarszej, bo 1500 letniej, dzielnicy Abanotubani, w tym najbardziej znanej łaźni Orbeliani (XIX w.).

Wjazd kolejką gondolową do stóp pomnika Kartlis Deda – Matki Gruzji (XX w.). Tbiliska starówka urzeka ekumenizmem, sąsiadują tam ze sobą cerkwie gruzińskie i ormiańskie, synagoga i meczet. Przechodzimy do rejonu kawiarni i restauracji. Można tu zjeść znakomite lody, kupić prezenty i pamiątki czy stroje narodowe, a także spróbować lokalnej kuchni. Czas wolny, przerwa kawowa.

Następnie spacer główną arterią Tbilisi – aleją Rustawelego. Zaczynamy od pomnika św. Jerzego na placu Wolności, gdzie znajduje się również dawna siedziba ratusza miejskiego. Po drodze mijamy gmach dawnego parlamentu, gdzie rozegrała się rewolucja róż w 2003 r. i gdzie przemawiał prezydent Lech Kaczyński, operę w stylu orientalnym, dawny pałac gubernatora Kaukazu, cerkiew Kaszweti (XIX w.) oraz budynki teatru i filharmonii.

Obiadokolacja w restauracji z muzyką na żywo i pokazem tańców. Powrót do hotelu. Nocleg w Tbilisi.

 

3 dzień:

Po śniadaniu ruszamy  Gruzińską Drogą Wojenną w kierunku północnym. Po drodze oglądamy wspaniałą twierdzę Ananuri (XVI–XVII w.), położoną nad ogromnym zbiornikiem wodnym Zhinvali, który zasila pobliską elektrownię, generując większość prądu dla całego kraju. Dalsza droga wije się serpentynami; jedziemy do Stepancmindy (Kazbegi) na spotkanie z wygasłym wulkanem, drugą co do wysokości górą Gruzji – Kazbekiem (5033,8 m n.p.m.). Wjeżdżamy terenowymi samochodami do położonej wysoko nad miastem (2170 m n.p.m.) cerkwi Cminda Sameba (XIV w.), w oddali widać ośnieżony szczyt góry.

Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja na trasie. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 

4 dzień:

Śniadanie.

Odwiedzamy perłę architektury, dawną stolicę Iberii Kaukaskiej – Mcchetę. Podziwiamy zabytki wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Podjeżdżamy stromą szosą do cerkwi Dżwari (VI–VII w.). Stąd rozciąga się wspaniały widok na miasto i dwie łączące się główne rzeki Gruzji – Mtkwari i Aragwi. Następnie oglądamy katedrę Sweticchoweli (XI w.), tzw. gruziński Wawel z grobami królów z dynastii Bagrationi i sklepieniem na wysokości 54 m. Według legendy Żyd Eliasz, który był świadkiem Męki Pańskiej w Jerozolimie, przyniósł tutaj chiton Jezusa Chrystusa. W środku znajduje się chrzcielnica z IV w., w której chrzczono gruzińskich władców. Podziwiamy również wspaniałe freski.

Czas wolny, przerwa kawowa, możliwość zakupu pamiątek.

W pobliżu Gori zdobywamy najstarsze w Gruzji skalne miasto Uplisciche (V w. p.n.e.), niegdyś siedzibę władców i ośrodek przedchrześcijańskiego kultu. Odwiedzamy miasto Gori, znane jako miejsce urodzin Józefa Stalina (Iosifa Dżugaszwilego). Wejście do Muzeum za dodatkową opłatą.

Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi.

 

5 dzień:

Po śniadaniu ruszamy do Kachetii, najstarszego rejonu Gruzji, kolebki wina, gdzie wyrabia się 70% krajowej produkcji tego trunku. Docieramy do miasta Signagi (XVIII w.), zwanego gruzińskim Carcassonne. Położone na wysokiej górze, otoczone murami obronnymi i licznymi basztami, stanowi znakomite miejsce widowiskowe. Zaglądamy do położonego niedaleko miasta klasztoru żeńskiego w Bodbe (IX–XVII w.). Tutaj pochowana jest św. Nino, mniszka z Kapadocji, która zainicjowała wprowadzenie w Gruzji chrześcijaństwa. Odwiedzamy oddział Muzeum Narodowego ze wspaniałą kolekcją malarstwa gruzińskiego prymitywisty Niko Pirosmanaszwilego (znanego z piosenki Ałły Pugaczowej Milion purpurowych róż) oraz misternych rzeźb sprzed 5000 lat! Degustacja wina w ekologicznej winiarni.

Powrót do Tbilisi. Obiadokolacja w restauracji. Nocleg w hotelu w Tbilisi (do godz. 04.50)

 

6 dzień:

Śniadanie w formie suchego prowiantu, wylot do Warszawy.

 

Ceny
Ilość osób45-49
Cena: zł/os.
Cena zawiera

 • transfery klimatyzowanym busem z/na lotnisko, do/z hotelu oraz na trasie wycieczki,
 • zakwaterowanie w hotelach ***,
 • wyżywienie (śniadania i obfite obiadokolacje z winem),
 • gruzińska biesiada supra wraz z pokazem tańca i muzyką na żywo oraz udziałem mistrza toastów
 • przejazdy autami 4×4 w Stepancmindzie,
 • opieka polskojęzycznego pilota-przewodnika
 • wejścia do wszystkich obiektów objętych opłatami, oprócz Muzeum Stalina w Gori
 • degustacja lokalnych trunków i wyrobów
 • zestawy słuchawkowe audio-guide
 • ubezpieczenie KL/NNW
 • Składka TFU+TFG

Dodatkowo płatne

 • Bilet lotniczy
 • wydatki osobiste

Wyślij zapytanie: