Giżycko – Twierdza Boyen – Gierłoż Kwatera Hitlera – Radzieje – Mamerki

Wycieczka na Mazury, które skrywają wiele tajemniczych miejsc związanych z II wojną światową. Oprócz tego są doskonałym miejscem wypoczynku wśród czystych jezior i otaczającej przyrody.

 

1 dzień:

Zbiórka, wyjazd z Warszawy.

Dzikie safari –  wycieczka samochodem terenowym wśród unikatowych zwierząt, które żyją w naturalnych warunkach.  Oglądasz  zwierzęta z bardzo bliskiej odległości! Czasem nawet któryś zajrzy do auta. Niezapomniane wrażenia.

W następnej kolejności pojedziemy do Giżycka.  Twierdza Boyen – zwiedzanie z przewodnikiem. Pruska twierdza z połowy XIX w. w kształcie gwiazdy, stanowiąca ważny obiekt strategiczny, blokujący od wschodu dostęp na teren państwa pruskiego. Zbudowana w latach 1844–1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Sława twierdzy opiera się przede wszystkim na wydarzeniach dwóch wojen światowych. Podczas pierwszej z nich Boyen heroicznie skutecznie broniła się przed rosyjskim natarciem, a podczas drugiej była siedzibą ośrodka szkoleniowego Abwehry i Rosyjskiej Armii Wyzwoleńczej, kolaborującej z nazistami.

Przyjazd do ośrodka / hotelu zakwaterowanie, obiadokolacja.

Wyjście do centrum Giżycka  – spacer po wiosce żeglarskiej.

 

2 dzień:

Śniadanie.

II wojna światowa – powrót do przeszłości.  Podróż zaczynamy w miejscowości Martiany koło Kętrzyna. W tej niewielkiej wiosce można zobaczyć niemiecki bunkier typu B z 1939 roku – jest to jedyny na Mazurach zachowany w całości schron bojowy. Bunkier był częścią Giżyckiego Rejonu Umocnionego. Budowla w Martianach przetrwała do naszych czasów, ponieważ aż do lat 60. ubiegłego wieku, była obudowana stodołą i nie prowokowała władzy ludowej.

Kolejnym punktem wycieczki będzie Gierłoż (Wilczy Szaniec) – Wolfsschanze – tutaj znajdowała się główna kwatera Hitlera podczas drugiej wojny światowej. Führer spędził w niej ponad 800 dni, podejmując zbrodnicze decyzje, które miały ogromny wpływ na losy ówczesnego świata. W bunkrze ukrytym w Wilczym Szańcu rodziły się wizje budowy tysiącletniej Rzeszy, nowych obozów koncentracyjnych i wykorzystywania jeńców do niewolniczej pracy dla niemieckiego przemysłu. Ponadto w kwaterze Führera odbywały się narady z generałami, podczas których Hitler podejmował śmiałe, ale często irracjonalne decyzje.

Siedziba Hitlera to prawie 200 budynków, m.in. najmocniej w historii zbrojone schrony, elektrownia, 2 lotniska, dworzec kolejowy, ciepłownie i wodociągi.

Na życzenie zwiedzanie  II i III strefy Wilczego Szańca pojazdem opancerzonym. Dzięki takiej przejażdżce zwiedzanie staje się kompletne. Pozwala także na chwilę przenieść się w czasy, kiedy jedyna dostępna klimatyzacja w pojazdach włączana była przez wystawienie głowy ponad pancerz a zawieszenie i ryk silnika niczym nie przypominało wygodnego kombi z naszych czasów.

Pojedziemy także do miejscowości Radzieje. W lesie, przy drodze w stronę Węgorzewa, znajduje się tu dobrze zachowany kompleks bunkrów. Była to kwatera wojenna szefa kancelarii Trzeciej Rzeszy – SS-Obergruppenführera Hansa Lammersa. Do dziś w nienaruszonym stanie przetrwał tylko jeden bunkier.

Następnie Mamerki – była Kwatera Główna Wojsk Lądowych Mauerwald.  Jeden z największych na świecie kompleksów doskonale zachowanych bunkrów z okresu II wojny światowej. Mamerki to jedyne w swoim rodzaju ”samowystarczalne miasto”, które zadziwia swoim rozmachem i zaawansowaniem konstrukcji. To jedno z najważniejszych centrów dowodzenia wojsk III Rzeszy. Przez Mamerki przechodziły rozkazy skazujące na śmierć miliony ludzi. Stąd dowodzono inwazją na ZSRR, stłumieniem Powstania Warszawskiego i wieloma innymi ofensywami. Dla zwiedzających udostępniono perfekcyjnie odtworzone wnętrza schronów, centrum łączności i sztabu.

Powrót do ośrodka/hotelu, obiadokolacja.

 

3 dzień:

Śniadanie. Wyjazd.

Dla spragnionych relaksu Park Wodny Tropicana w  Mikołajkach.  Tych, którym potrzeba dodatkowej wiedzy historycznej  zabierzemy do  Olsztyna (zwiedzanie z przewodnikiem ) lub na Pola Grunwaldu. 

Powrót na miejsce wyjazdu, zakończenie wycieczki.

Ceny
Ilość osób45-49
Cena: zł/os.695
Cena zawiera

  • 2 x nocleg
  • 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
  • transport autokarem
  • opieka pilota
  • podatek vat
  • Składka TFU+TFG

Dodatkowo płatne

Koszty biletów wstępu i przewodników miejscowych

Wyślij zapytanie: