Kruszwica – Biskupin – Gniezno – Ostrów Lednicki – Poznań

W samym sercu Polski położony jest unikatowy szlak – nazywany Szlakiem Piastowskim. Wśród setki innych szlaków ten jest wyjątkowy. O jego niepowtarzalności świadczą zabytki kultury materialnej nagromadzone wzdłuż jego przebiegu. Zabytki od powstania polskiej państwowości, aż po czasy współczesne.

1 dzień:

Kruszwica – miasto leżące nad największym jeziorem pojezierza Gnieźnieńskiego, nad jeziorem Gopło. Wejście na 32 metrową wieżę, pozostałość zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, nazywaną “Mysią Wieżą” w związku z legendą o okrutnym księciu Popielu, którego zjadły myszy.

Przejazd do Biskupina.  Zwiedzanie osady obronnej ludów kultury łużyckiej, założonej ok. roku 740 pne.
Lekcja muzealna „Lepienie naczyń z gliny”. Na tej lekcji uczestnicy dowiadują się w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane w epoce kamienia, jak lepiły garnki mieszkanki osiedla biskupińskiego- w jaki sposób je ozdabiały, wypalały. Możliwość obejrzenia replik naczyń z różnych kultur oraz zdobyta wiedza pozwolą uczestnikom wykonać własnoręcznie pamiątkę z gliny.
Rejs po Jeziorze Biskupińskim łódką „Diabeł Wenecki”

Przyjazd do ośrodka, zakwaterowanie, obiadokolacja.
Zabawy sportowe na boisku, spacer nad jezioro.

2 dzień:

Śniadanie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – podczas niezwykłej podróży audiowizualnej w czasie i przestrzeni widzowie poznają historię i kulturę Polski Piastów. Z użyciem nowoczesnych technik eksponowane są obiekty odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych, zabytki sztuki oraz makiety, rekonstrukcje i kopie najwspanialszych dzieł sztuki.
Ostrów Lednicki – nazywana również Wyspą Władców, był to główny ośrodek Państwa Polan i dawna rezydencja Mieszka I. Już sześć tysięcy lat temu wyspa była zamieszkana, a w drugiej połowie X wieku stał na niej potężny gród obronny.
Wielkopolski Park Etnograficzny – to centralne muzeum typu skansenowskiego w Wielkopolsce, dzięki któremu możemy posiąść wyobrażenie jak dawniej wyglądała nasza wieś i czym różniła się od wsi w innych regionach naszego kraju. Jego położenie w sąsiedztwie Ostrowa Lednickiego uświadamia nam też, jaką drogę przeszła kultura tego regionu, doprowadzając do powstania pierwszego silnego organizmu państwa polskiego, a później po jego załamaniu się do utrzymania roli jednego z najważniejszych regionów gospodarczych i kulturalnych kraju.

Powrót do ośrodka, obiadokolacja.
Zabawy sportowe na boisku. Quiz wiedzy, nocleg.

3 dzień:

Śniadanie+ suchy prowiant

Poznań – Ostrów Tumski – W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. Następnie przejedziemy na przepiękny Rynek gdzie wysłuchamy legendy o koziołkach z poznańskiego ratusza.

Powrót do Warszawy ok. 20.00

 

Ceny
Ilość osób płatnych + opiekunowie gratis45+435+325+2
Cena: zł/os.380420485
Cena zawiera

  • 2 x noclegi
  • 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
  • transport autokarem
  • opieka pilota i miejscowych przewodników
  • ubezpieczenie NNW AXA

Dodatkowo płatne

Bilety wstępu ok. 50 zł

Wyślij zapytanie: