Kruszwica – Biskupin – Gniezno – Ostrów Lednicki – Poznań

W samym sercu Polski położony jest unikatowy szlak – nazywany Szlakiem Piastowskim. Wśród setki innych szlaków ten jest wyjątkowy. O jego niepowtarzalności świadczą zabytki kultury materialnej nagromadzone wzdłuż jego przebiegu. Zabytki od powstania polskiej państwowości, aż po czasy współczesne.

1 dzień:

Kruszwica – miasto leżące nad największym jeziorem pojezierza Gnieźnieńskiego, nad jeziorem Gopło. Wejście na 32 metrową wieżę, pozostałość zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, nazywaną „Mysią Wieżą” w związku z legendą o okrutnym księciu Popielu, którego zjadły myszy.

Przejazd do Biskupina.  Zwiedzanie osady obronnej ludów kultury łużyckiej, założonej ok. roku 740 pne.
Lekcja muzealna „Lepienie naczyń z gliny”. Na tej lekcji uczestnicy dowiadują się w jaki sposób powstawały pierwsze formy gliniane w epoce kamienia, jak lepiły garnki mieszkanki osiedla biskupińskiego- w jaki sposób je ozdabiały, wypalały. Finałem zajęć będzie wykonanie własnoręcznie pamiątki z gliny.

lub

„Zostań mieszkańcem pradziejowej osady – o życiu codziennym w epoce brązu”.
Podczas lekcji dowiecie się, w jaki sposób mieszkańcy pradziejowej osady na terenie dzisiejszego Biskupina zdobywali żywność. Dodatkowo uczestnicy mielą ziarno na autentycznym kamiennym żarnie, z roztartych ziaren lepią ciasto i pieką podpłomyki.

Rejs po Jeziorze Biskupińskim łódką „Diabeł Wenecki”

Przyjazd do ośrodka, zakwaterowanie, obiadokolacja.
Zabawy sportowe na boisku, spacer nad jezioro.

 

2 dzień:

Śniadanie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie – podczas niezwykłej podróży audiowizualnej w czasie i przestrzeni widzowie poznają historię i kulturę Polski Piastów. Z użyciem nowoczesnych technik eksponowane są obiekty odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych, zabytki sztuki oraz makiety, rekonstrukcje i kopie najwspanialszych dzieł sztuki.
Ostrów Lednicki – nazywana również Wyspą Władców, był to główny ośrodek Państwa Polan i dawna rezydencja Mieszka I. Już sześć tysięcy lat temu wyspa była zamieszkana, a w drugiej połowie X wieku stał na niej potężny gród obronny.

Żywa lekcja historii, podczas której zwiedzicie Gród, będziecie bawić się na historycznym placu zabaw  i oglądać pokazy strzelania ze średniowiecznych machin oblężniczych!

Powrót do ośrodka, obiadokolacja.
Zabawy sportowe na boisku. Zabawa terenowa „Zdobywcy piastowskich tajemnic”, nocleg.

 

3 dzień:

Śniadanie

Poznań – Ostrów Tumski – W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego, jak również relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. Następnie przejedziemy na przepiękny Rynek gdzie wysłuchamy legendy o koziołkach z poznańskiego ratusza.

Warsztaty wykonywania Rogali Świętomarcińskich –  pokaz na żywo prowadzony przez Rogalowego Mistrza.  Będzie pysznie 🙂

Lub

Multimedialna wystawa opowiadająca o początkach państwa polskiego i wyspie katedralnej. Historia przedstawiona w nowoczesny sposób, z wykorzystaniem multimediów i światła, opracowana specjalnie dla dzieci.

Powrót do Warszawy ok. 20.00

 

Ceny
Ilość osób płatnych + opiekunowie gratis45+435+325+2
Cena: zł/os.585630755
Cena zawiera

  • 2 x noclegi
  • 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
  • transport autokarem
  • opieka pilota i miejscowych przewodników
  • składki TFP+TFG
  • podatek vat

Dodatkowo płatne

Bilety wstępu, dodatkowe posiłki  – obiad 30 zł

Wyślij zapytanie: