Warsztaty piernikarskie i drukarskie – Gra miejska – planetarium – Skansen

Wycieczka szkolna dwudniowa do Torunia to nasza bestsellerowa propozycja dla młodszych klas szkól podstawowych. Bardzo bogaty i aktywny program, który łączy zwiedzanie z zadaniami manualnymi. Gwarantujemy że nie będzie czasu na nudę!

 

Program wycieczki szkolnej do Torunia:
1 dzień:

Zbiórka, wyjazd z Warszawy.

Przygodę toruńską rozpoczniemy od warsztatów piernikarskich w Żywym Muzeum Piernika. Podczas wizyty w magiczny sposób przeniesiecie się do starej piernikarni. Po krótkim terminowaniu u mistrza piernikarskiego nabędziecie historycznych uprawnień piernikarskich, zdobytych przy wyrobie pierników według najlepszych receptur sprzed pięciuset lat. Dzieci aktywnie uczestniczą w procesie powstawania pierników – własnoręcznie przesiewają mąkę i dodają przypraw. Własnoręcznie zrobiony piernik zabierają na pamiątkę pobytu w Toruniu.

Obiad

Zwiedzanie  Torunia z zagadkami.  Zaczynamy od krótkiego zwiedzania Starego Miasta z przewodnikiem. Jest to ok. 1h spacer, w czasie którego grupa poznaje najważniejsze miejsca na mapie Starego Miasta. Uczestnicy oprócz ciekawych historii, poznają również topografię toruńskiej starówki. „Rozpoznanie” to ułatwi rozwiązywanie zadań w czasie gry miejskiej.

Po godzinie zwiedzania, grupa udaje się do miejsca rozpoczęcia i zakończenia gry, czyli na dziedziniec Ratusza.

Przewodnik – moderator dzieli grupę na drużyny. Każda z drużyn otrzymuje kartę gry wraz  z planem Starego Miasta.

Zadania do wykonania są bardzo zróżnicowane: począwszy od zadań wymagających orientacji w terenie, przez takie, które wymagają logicznego myślenia, zdolności matematycznych. . Co ważne, wszystkie zadania związane są ściśle z Toruniem, z jego zabytkami, ciekawymi miejscami, czy znanymi osobami. Jest to doskonały sposób na aktywne poznanie Torunia i jego historii. Wszystkie zadania dostosowane są do wieku uczestników. Przewodnik/moderator oczekuje na powrót drużyn na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego.

Zwycięska drużyna otrzymuje nagrodę – toruńskie pierniki.

Na zakończenie dnia seans w toruńskim planetarium

Przyjazd do hotelu / pensjonatu, kolacja.

 

2 dzień:

Śniadanie, wyjazd

Warsztaty papierniczo – drukarskie. To fascynująca podróż do tajemnic świata papieru i druku. Podróż w której na pewno nie będziecie się nudzić a ciekawa ekspozycja zachwyci swoimi zbiorami. Sami spróbujecie swoich sił w kaligrafii a także poczujecie smak dawnej sztuki drukarskiej, drukując na starej żeliwnej prasie. To jednak nie wszystko! Żeby szanować papier zgodnie z zasadami recyklingu sami musicie go stworzyć, czerpiąc go z kadzi papierniczej za pomocą sita.

W tematykę warsztatów wpleciona jest ciekawa historia regionu w której w XVII wieku znajdowała się najnowocześniejsza papiernia w Polsce. Sięgamy również do historii drukarstwa toruńskiego i atmosfery średniowiecznych klasztornych skryptoriów. Jeżeli chcecie przypomnieć sobie o tym że kiedyś pisano i drukowano ręcznie, zapraszamy do nas na warsztaty.

Plan warsztatów: czerpanie papieru, pisanie gęsim piórem, drukowanie na prasie drukarskiej

Przejazd do Sierpca.

Obiad

Lekcja pokazowa w Skansenie Wsi Mazowieckiej w Sierpcu: Tradycyjne zajęcia wiejskie – wyrób masła

W II połowie XIX w. masło było jednym z podstawowych produktów gospodarstwa wiejskiego. Wyrabiano je w drewnianych maselnicach, zwanych na Mazowszu kierzankami lub kierzankami. Uczestnicząc w pokazie zobaczysz z czego i w jaki sposób powstaje masło. Tylko w Muzeum spróbujesz świeżego masła z wiejskim chlebem. Pokaz połączony z degustacją.

Lub inne lekcje – informacja na stronie skansenu.

Zwiedzanie skansenu z przewodnikiem – to prawdziwa podróż do przeszłości, zaskakujące odkrycia, ale przed wszystkim spotkanie z rodzimą historią i obrzędowością wsi mazowieckiej XIX i XX wieku. Wizyta w skansenie rozpocznie się od przejścia z  przewodnikiem po ekspozycji gdzie uczestnicy wejdą do wnętrz zabytkowych chat i będą mieli okazję zobaczyć jak żyli i pracowali mieszkańcy mazowieckiej wsi na przełomie wieków.

Powrót do Warszawy w godzinach wieczornych.

Ceny
Ilość osób płatnych + opiekunowie gratis45+435+325+2
Cena: zł/os.415460545
Cena zawiera

  • 1 x nocleg,
  • 1 x śniadanie, 2 x obiad, 1 x kolacja,
  • ubezpieczenie NNW,
  • opieka  pilota,
  • gra miejska  + przewodnik w Toruniu
  • transport autokarem,
  • podatek vat.
  • składki TFU+TFG

Dodatkowo płatne

  • Bilety wstępu

Wyślij zapytanie: