Kruszwica – Biskupin – Gniezno – Ostrów Lednicki – Poznań

W samym sercu Polski położony jest unikatowy szlak – nazywany Szlakiem Piastowskim. Wśród setki innych szlaków ten jest wyjątkowy. O jego niepowtarzalności świadczą zabytki kultury materialnej nagromadzone wzdłuż jego przebiegu. Wycieczka na Szlak Piastowski to okazja by obejrzeć zabytki od powstania polskiej państwowości, aż po czasy współczesne.

 

1 dzień:

Przejazd do Kruszwicy. Jest to miasto leżące nad największym jeziorem pojezierza Gnieźnieńskiego, nad jeziorem Gopło. Wejście na 32 metrową wieżę, pozostałość zamku z czasów Kazimierza Wielkiego, nazywaną „Mysią Wieżą” w związku z legendą o okrutnym księciu Popielu, którego zjadły myszy.

Następnie przejazd do Biskupina. Zwiedzanie osady obronnej  ludów kultury łużyckiej, założonej  ok. roku 740 pne.

Odpoczynek w trakcie półgodzinnego rejsu po Jeziorze Biskupińskim łódką „Diabeł Wenecki”.

Zakwaterowanie, obiadokolacja, nocleg.

 

2 dzień:

Śniadanie.

Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie . Największą atrakcją gnieźnieńskiego muzeum jest godzinny spektakl audiowizualny. Podczas tej niezwykłej podróży w czasie i przestrzeni widzowie poznają historię i kulturę Polski Piastów. Z użyciem nowoczesnych technik eksponowane są obiekty odkryte w czasie wykopalisk archeologicznych, zabytki sztuki oraz makiety, rekonstrukcje i kopie najwspanialszych dzieł sztuki.

Następnie zwiedzanie Gniezna z przewodnikiem. Zwiedzanie rozpoczynamy przy pomniku Bolesława Chrobrego. Trasa zwiedzania zapoznaje nas ze wszystkimi najważniejszymi zabytkami Gniezna. Pierwszej historycznej stolicy Polski oraz miejsca tworzenia się chrześcijaństwa na ziemiach polskich.

Katedra Gnieźnieńska pw. Wniebowzięcia NMP – najważniejszy zabytek miasta, miejsce w którym znajdą się relikwie św. Wojciecha. Bezcenny zabytek sztuki romańskiej jakim są  Drzwi Gnieźnieńskie  zwane również Porta Regia- Drzwi Królewskie które opowiadają historię życia św. Wojciecha oraz wiele innych zabytków niezwykle ważnych dla naszej narodowej tożsamości.  Jest to również miejsce koronacji pięciu królów Polski.

Po zwiedzeniu Katedry przechodzimy do centrum Gniezna – gdzie w dawnych czasach usytuowana była osada targowa. W dalszej kolejności dolina Pojednania gdzie w roku 2000 miało miejsce spotkanie premierów Czech, Słowacji, Węgier, Polski oraz kanclerz Niemiec w związku z rocznicą Zjazdu Gnieźnieńskiego.

Ostrów Lednicki – nazywana również Wyspą Władców, był to główny ośrodek Państwa Polan i dawna rezydencja Mieszka I. Już sześć tysięcy lat temu wyspa była zamieszkana, a w drugiej połowie X wieku stał na niej potężny gród obronny.

Obiadokolacja. Nocleg.

 

3 dzień:

Śniadanie.

Trzeciego dnia wycieczki pojedziemy do Poznania .  Na początek Ostrów Tumski. W podziemiach Katedry Poznańskiej zobaczyć można fragmenty katedry preromańskiej i romańskiej, a także relikty grobowców – najprawdopodobniej grobowce pierwszych władców Polski Mieszka I i króla Bolesława Chrobrego.  Będzie okazja by zobaczyć relikty misy chrzcielnej pochodzącej z X wieku, w której mógł przyjąć chrzest pierwszy Władca Polski wraz z poddanymi. Następnie przejedziemy na przepiękny  Rynek gdzie wysłuchamy legendy o koziołkach z poznańskiego ratusza.

Powrót do miejsca wyjazdu, zakończenie wycieczki.

Ceny
Ilość osób45-49
Cena: zł/os.730
Cena zawiera

  • 2 x nocleg
  • 2 x śniadanie, 2 x obiadokolacja
  • transport autokarem
  • opieka pilota i przewodników
  • Składka TFU+TFG

Dodatkowo płatne

Koszty realizacji programu, bilety wstępu

Wyślij zapytanie: